
JAK WYBRAĆ KAMERZYSTĘ LUB EKIPĘ FILMOWĄ
Koniecznie obejrzyjcie portfolio kilku różnych filmowców, i spróbujcie odgadnąć jaki jest Wasz prawdziwy gust. Obejrzenie najnowszych produkcji ślubnych z pewnością pozwoli Wam wybrać odpowiedni styl i gatunek filmu ślubnego. Wasze upodobania i wyobrażenia o filmie ślubnym mogą być stereotypowe, więc wystrzegajcie się polegania na dotychczasowym wyobrażeniu filmu weselnego z przed wielu lat Waszych rodziców.
Znajdźcie od nowa coś dla siebie, nowy styl filmu, sposób prowadzenia narracji, tempo akcji, retrospektywę, subtelną kolorystykę, ekspozycję, kompozycję przestrzeni dźwiękowej. Nie wyobrażacie sobie, na ile sposobów można opowiedzieć Waszą historię w filmie ślubnym.
Zwróćcie uwagę że jedni stosują tzw biały teledysk, , drudzy idą w czernie, inni lubią płytką głębie ostrości, jeszcze inni lubią sepie i Black&White, a najważniejsze jest to jaki Wy chcecie mieć styl, kolor, muzykę w Waszym filmie, i czy kamerzysta to zrobi. W drugiej kolejności zaplecze techniczne które ma Wam zagwarantować: stabilne i ostre ujęcia bez poruszeń, obraz bez szumów w złych warunkach oświetleniowych, czytelny dźwięk z przysięgi i zabawy weselnej, backup zapisu najważniejszych chwil dodatkową kamerą, czyli że wszystko co najważniejsze się nagra. Trzecie: krótki termin oddania filmu max do 2-3 miesięcy, dokładny przemyślany montaż filmu, stereofoniczny mastering dźwięku z zachowaniem poziomów głośności, precyzyjne i naturalne wytrymowane kolejne ujęcia.
Innym kryterium które ja uważam za podstawowe to ekipa bez nałogów: papierosy, alkohol, facebook. Odpowiednie eleganckie ubranie się do kościoła. Zaświadczenie o kursie wideofilmowania w obiektach sakralnych, poświadczone certyfikatem – legitymacją, zezwalającym na filmowanie w czasie uroczystości ślubnej
PRZEDSTAWIENIE PLANU ŚLUBU I WESELA
Przekażcie kamerzyście wszystkie szczegóły Waszej ceremonii zaślubin: ile gości, jakie auto do ślubu, jaka oprawa muzyczna w kościele, niespodzianki przygotowane przez księdza, wykonanie pierwszego tańca, ustalone z zespołem / DJem zabawy oczepinowe. Te informacje pomogą w doborze i skonfigurowaniu odpowiedniego sprzętu filmowego na poszczególne epizody Dnia Ślubu.

PRZYGOTOWANIA PARY MŁODEJ
Spróbujcie spojrzeć na miejsce przygotowań okiem kamery. Zbędne przedmioty, torby po strojach ślubnych, chusteczki po makijażu, telefony itp., trzeba posprzątać. W ciasnych pokojach dobrze jest też zrobić więcej miejsca na błogosławieństwo, np. wynieść krzesła, fotel. Można przyozdobić pokój jasnymi kwiatami.
Rodzice wypowiadają błogosławieństwo głośno i wyraźnie, w tym czasie zespół i inni uczestnicy błogosławieństwa zachowują ciszę.

PRZYJAZD DO KOŚCIOŁA
Świadek wysiada z auta jako pierwszy i otwiera panu młodemu drzwi stojąc z boku aby go nie zasłaniać. Potem Pan młody otwiera drzwi pannie młodej, również stojąc z bokiem, nie tyłem do kamery i nie na wprost drzwi aby nie zasłaniać gdy panna młoda wysiada. Tak samo przed salą weselną.
.

ZANIM ZAPROSICIE KAMERZYSTĘ I FOTOGRAFA NA ŚLUB
W kościele obowiązują ścisłe zasady dla oprawy muzycznej, fotografów i operatorów kamery, które zakazują robienia z ceremonii zaślubin Hollywood, czy wojny paparazzi. Wasze zaślubiny są doniosłą chwilą, to przeżywanie sakramentalnego ślubu małżeństwa, liturgia eucharystii wymagająca wewnętrznego skupienia. Dla tego kamerzysta i fotograf muszą przestrzegać reguł wyłuszczonych przez Episkopat, wydział do spraw mediów. Nie mogą przeszkadzać, hałasować, rozpraszać uwagi, zasłaniać Pary Młodej gościom. Proboszcz może odmówić fotografowi wykonania reportażu ceremonii w przypadku niestosownego ubioru, lub wchodzenia na prezbiterium, stosowania lamp błyskowych. Stosowne rozporządzenie znajdziecie tu.
Dotyczy to również fotografów amatorów z rodziny którzy w dobrej wierze pragną uwiecznić Wasze Zaślubiny. Z doświadczenia wiem że nie warto ryzykować, ich prace idą zwykle w niepamięć, a niepotrzebnie wchodzą w kadr. Dla tego powierzcie swój film ślubny i fotografie profesjonalistom.
DROGA DO OŁTARZA
Świadkowie zamykają drzwi kościoła tuż przed rozpoczęciem ceremonii, gdyż światło dzienne silnie kontrastuje z parą Młodą stojącą w zacienionym wejściu do kościoła
Młodzi do ołtarza idą powoli, dostojnie, w odpowiedniej odległości od prowadzącego ich księdza, kamery i fotografa, około 4 metry. Gdy Młodzi idą tuż za księdzem, zasłania on Parę Młodą w kadrze , nie widać całej sukni Panny Młodej.

PRZYSIĘGA
Młodzi stoją zwróceni ku sobie, profilem do kamery. Jeśli będą zwróceni do księdza, kamera nie uchwyci twarzy Młodych. Młodzi głośno wypowiadają słowa przysięgi gdyż nie zawsze mikrofon trzymany przez księdza jest dobrze ustawiony. Panna Młoda powinna sprawdzić czy welon nie zasłoni jej twarzy w czasie przysięgi.
.


OBRĄCZKI
Zakładanie obrączek powinno być wcześniej przećwiczone przed lustrem, tak aby nie zasłonić sobą lub dłonią chwili zakładania obrączki. Gdy ciasno wchodzą, można posmarować delikatnie obrączkę od wewnątrz bezbarwnym kremem.
Obrączkę trzymamy tuż przed palcem serdecznym w trakcie prośby o przyjęcie obrączki, dopiero po wypowiedzeniu prośby powoli nasuwamy obrączkę.
Dajcie nam, fotografowi i kamerzyście chwilę na zrobienie dobrego zdjęcia tego ważnego momentu.
Na czas obrączkowania bukiet najlepiej przekazać świadkowej, lub pozostawić na stoliku klęcznika.
.

PO PRZYSIĘDZE
Młodzi na dyskretny znak kamerzysty pokazują złączone, lub zbliżone do siebie zaobrączkowane dłonie, i oczywiście uśmiechają się. Mogą też tuż po założeniu obrączek odwrócić się do gości i pokazać zaobrączkowane dłonie. Będzie to jedne z najlepszych ujęć.
PO CEREMONII
Od ołtarza idziecie powoli, abym mógł wykonać stabilne ujęcia. zatrzymajcie się na chwilę przed samym wyjściem, aby kamera mogła zaadoptować się do warunków światła na zewnątrz kościoła.

KONFETTI
Po wyjściu z kościoła, jeśli jest konfetti zatrzymajcie się w opadających płatkach, wtedy fotograf i kamerzysta zrobią piękne ujęcia.


ŻYCZENIA
Do życzeń ustawiacie się na tle kościoła, czyli plecami do kościoła. W przypadku ślubów od października do kwietnia, poproście księdza aby na wasze wyjście i życzenia włączyć oświetlenie zewnętrzne kościoła.
ZDJĘCIE GRUPOWE PRZED KOŚCIOŁEM
Jedyna chwila gdzie możemy zebrać wszystkich gości na schodach kościoła i zrobić wspólne zdjęcie.
.

PIERWSZA PODRÓŻ
Gdy wsiądziecie do auta pozostawicie na chwilę otwarte drzwi do zrobienia wam ujęcia wewnątrz auta.
Aby uchwycić moment Waszego odjazdu z pod kościoła autem ślubnym, kierowca odjeżdża kilkanaście metrów, i zatrzymuje się po wykonanym ujęciu, aby operator mógł spakować sprzęt do samochodu, i dołączyć do orszaku weselnego.
Auto z Młodymi może wjechać na teren sali weselnej, dopiero po przygotowaniu się operatora i fotografa do zdjęć.


PRZYWITANIE CHLEBEM I SOLĄ
Przywitanie chlebem i solą Rodzice celebrują w odpowiedniej odległości od wejścia sali weselnej. Kamera i fotograf muszą swobodnie poruszać się za plecami rodziców, na wprost Młodych. Przywitanie w samych drzwiach utrudnia filmowanie
i fotografowanie. Gdy Mama pyta się co Młoda wybiera, zespół przestaje grać, inaczej nie słychać słów.
PIERWSZY TANIEC
Pierwszy taniec Młoda powinna przećwiczyć w ślubnych butach i sukni. Jeśli taniec jest dynamiczny, trzeba odpowiednio przygotować suknię ślubną i welon, lub pomyśleć o sukni z odpinanym trenem.
Kiedy ksiądz nie zgadza się na konfetti przed kościołem, zróbcie je na sali weselnej, i powiedzcie mi o tym abym ustawił kamerę w tryb slowmotion.
Zaproponujcie zespołowi aby ustawił gości w literę u, pozwoli to na zrobienie ujęć z dodatkowej kamery.


GOŚCINNOŚĆ
Dziękujemy w imieniu całej obsługi za stolik przy którym możemy odpocząć. Najlepiej gdy stolik umiejscowiony jest w mało widocznym miejscu, poza parkietem tanecznym. Stolik obok podestu dla zespołu, w części tanecznej psuje całą scenografię, szczególnie do pierwszego tańca.

GESTY
Obrazu z kamery nie można retuszować, nie drapcie się po nosach, nie oblizujcie, nie poprawiajcie ciągle okularów jeśli je nosicie, starajcie się opanować niepotrzebne gesty, bądźcie cały czas uśmiechnięci.

TORT
Młodzi pilnują aby byli obecni na sali w centralnym miejscu w czasie wjazdu tortu. Mogą też sami przejąć wózek z tortem i wprowadzić go na salę.
Najważniejsze osoby do częstowania tortem, rodzice, świadkowie, dziadkowie, powinny być koniecznie przy torcie. Szukanie ich za stołami i częstowanie tortem nad talerzami z resztkami jedzenia nie wygląda apetycznie. Młodzi pierwszy kawałek tortu dają rodzicom. Następnym kawałkiem częstują się sami, a w tym czasie świadkowie podają tort gościom stojącym wokół tortu.
Tort powinien wjechać uroczyście na stoliku udekorowanym obrusem. Tutaj obsługa bardzo często popełnia dwa błędy. Pierwszy z nich to załadowanie razem z tortem sterty talerzyków, co psuje całą atrakcję. Dopuszczalne jest aby był ew. talerzyk dla młodych i efektowny nóż na pierwszy kawałek zanurzony w ozdobnym dzbanku. Stolik z talerzykami dla gości może wjechać kiedy Państwo Młodzi poczęstują się pierwszym kawałkiem tortu. Drugi błąd to kręcenie się obsługi wokół tortu gdy jeszcze płoną ognie, kiedy fotograf z kamerzysta robią jedne z najciekawszych ujęć. Sami zobaczcie jak źle wygląda tort z talerzami:


OCZEPINY
Jeśli w czasie oczepin welon lub muszka upadną na podłogę, powtórzcie to jeszcze raz. Kamera robi w tym czasie ujęcia w zwolnionym tempie, i złapanie welonu i muszki w powietrzu przez nowych młodych będzie świetnym ujęciem do filmu.
OSTATNI TANIEC
Ostatni taniec Młodych do filmu wykonujemy po zbieraniu na wózek. Młodzi mogą przygotować układ choreograficzny. Ostatni taniec kończymy machaniem razem z gośćmi w kółeczku rękami na pożegnanie do kamery.

REPERTUAR MUZYCZNY
Uzgodnijcie repertuar muzyczny z zespołem lub DJ-em, tak aby jedzie pociąg, macarena, lambada, kaczuszki, kazaczok, kankan, last ketchup, rudy się żeni, jesteś szalona, były w czasie pracy kamerzysty, do godziny 1 w nocy.
BIESIADY
Filmowanie biesiady przy stole ma sens kiedy obsługa zadba o czysty serwis na stołach w porozumieniu liderem zespołu, oraz gdy napoje podawane są w dzbankach a nie w plastikowych butelkach.
Biesiady najlepiej śpiewać we wspólnej zabawie na parkiecie. Ambitne zespoły to potrafią.
Filmowanie biesiad śpiewanych na siedząco przy nieposprzątanych stołach, brudnych talerzach, lub przy posiłku, jest po prostu nieestetyczne.
W tym przypadku nie filmuję biesiady.

Zapraszam na mój ślubny i weselny blog https://slubne-porady.pl
Za mną jest ponad 200 zfilmowanych ślubów. Wiem co w dniu ślubu wyszło dobrze, a co gorzej, i co zdarzyło się zupełnie nie planowane. Dla tego jako ślubny kamerzysta chcę dać wam wiele bezacennych porad jak zorganizować idealny slub i wesele. Wtedy mi będzie łatwiej zrealizować niezapomniany, ciekawy i ponadczasowy film ślubny. Pamiętajcie też że powierzając doświadczonemu kamerzyście wideofilmowanie Waszego ślubu i wesela, macie gwarancję na wyjątkowy film, a wszystko co musicie zrobić w dniu ślubu to pobrać się i bawić do białego rana. Będe za Wami od przygotowań do ostatniego weselnego tańca. Nie musicie się martwić o film, ani pilmować kamerzysty aby najważniejsze chwile Waszego ślubu i wesela znalazły się na Waszym filmie.