WSPÓŁPRACA FOTOGRAFA Z FILMOWCEM
Słowo wstępne dla Par Młodych
Można przewrotnie powiedzieć: jakiego sobie wybierzecie fotografa taki będziecie mieli film i odwrotnie, jakiego wybierzecie kamerzystę, takie będziecie mieli fotografie. Nie ma nic gorszego na filmie i na fotografiach jak widok pracującej ekipy foto czy wideo. Jestem zwolennikiem absolutnego Clear-Crew, przynajmniej w najważniejszych chwilach dnia ślubu, jak przysięga czy pierwszy taniec. Inne części filmu, są już naturalnym swobodniejszym reportażem, i obecność fotografa w kadrze – o ile jest schludnie ubrany, jest naturalnym jednym z bohaterów Waszego filmu.
Ponieważ zawsze realizuję backstage z sesji zdjęciowej na weselu Pary Młodej z gośćmi, często ujęcie z fotografem, czy przez jego ramię aby było widać aparat ze zrobionym zdjęciem tłumaczy całą akcję.
Wiele Par Młodych chce pakiet foto-wideo właśnie z tego powodu. Jednak jest tu pułapka, może w pakiecie podobać się styl filmowca, a zupełnie nie podobać się styl fotografa i odwrotnie. Dla tego w swoje ofercie mam trzech fotografów – każdy ma inny styl. Zapraszam do sprawdzenia oferty.
Słowo wstępne dla fotografa
W swojej pracy stosuję najwyższe normy jakościowe w realizacji filmu, zarówno w stosowanym sprzęcie jak też w zasadach sztuki filmowej. Film ślubny traktuję na równi z wysokobudżetowym profesjonalnym filmem. Ten wyjątkowy dla Młodej Pary dzień jest dla mnie dniem ciężkiej wytężonej pracy z kilkoma kamerami, koordynacja pracy dwóch lub więcej operatorów, lotów dronem, realizacja dźwięku efektowego i akwizycyjnego, opanowaniem na planie filmowym kilku nienadzorowanych kamer w szybko zmieniającej się w unikalnej akcji w trudnym pod względem zmian oświetlenia, dynamiki planie filmowym.
MÓJ STYL PRACY
Naturalny reportaż, trochę z boku, bez ustawiania, zagadywania Młodych. Nie zwracam na siebie uwagi, aby zachowanie Młodej Pary było jak najbardziej naturalne. Ponieważ w filmie ważny jest dźwięk, np. to co mówią Młodzi w czasie przygotowań, ograniczam do minimum własne rozmowy z Parą Młodą, do komunikacji niezbędnej dla realizacji filmu.
O czym Młoda Para powinna pamiętać w dniu ślubu
Przygotowałem specjalny blog – co może zrobić Para Młoda jeszcze przed dniem ślubu aby jak najlepiej wypaść na filmie oraz zdjęciach. Mam nadzieję że przeczytasz to zrozumiesz moją troskę o to aby Młodzi otrzymali perfekcyjne zdjęcia i film.
Porady dla Pary Młodej – jak zachować się przed kamerą i aparatem fotograficznym
Najważniejsza zasada którą ze swojej strony proponuję zastosować, która się doskonale sprawdza: Obserwujmy się nawzajem.
Fotograf i kamerzysta muszą uzgodnić wcześniej scenariusz pracy i pilnować, aby nie filmować i fotografować siebie z Parą Młodą. Są dwa obszary: REAR ZONE – czyli to co ja Ci mogę zepsuć w fotografii i FRONT ZONE czyli to co Ty mi możesz zepsuć, a finalnie zepsuć film i fotografie dla Pary Młodej, oczekującej od Nas profesjonalizmu, kiedy zamiast perfekcyjnej współpracy zawodowców jest walka paparazzi.
Przykład amatorskiego zachowania się fotografa, pomimo wcześniejszego uzgodnienia scenariusza. Ta Pani fotograf ma jeden aparat z jednym stałym obiektywem. Kadruje zamiast zoomem, to przybliżaniem się do Młodych, i zupełnie ignoruje pracę filmowca, jak też oczekiwania Młodej Pary jakości filmu – sterylności kadru – CLEAR -CREW– w najważniejszym momencie ich życia. Jest to bardzo ważne nie dla mnie, ale dla Młodej Pary, aby mogła tak zwane ,,emocje,, o których wszyscy fotografowie i filmowcy piszą w portfolio, upamiętnić bez zakłóceń.
Przysięgę filmuję z dwóch kamer. Poniżej zdjęcia z kamery ustawionej na statywie na wprost młodej pary. Pani fotograf ma prawdopodobnie za szeroki kąt i kadruje obrączki wchodząc w kadr.


To samo ujęcie Pani Fotograf która fotografowała obrączkowanie będąc zbyt blisko Młodych

Drugą kamerę mam w ręku in filmuje najpierw kadr z twarzą Pana Młodego, potem kadr z twarzą Panny Młodej. Tu Pani fotograf zasłoniła Młodą.

Stosowny strój
Wymagam bezwzględnie od siebie fotografa stosownego ubrania się na ślub. Nie niebieskie dziurawe jeansy, obcisłe legginsy, nie wyciągnięta koszula w kwiatki, trampki. Ubranie stosowne do kościoła, najlepiej czarne które najlepiej wtapia się w tło percepcji widza, może być biała koszula, dające oczywiście swobodę ruchu. Wtedy pojawienie się w kadrze fotografa nie psuje ujęcia, a jest naturalnym elementem filmowego reportażu ślubnego. Poza tym, wszyscy goście weselni są wystrojeni, a my też jesteśmy gośćmi Młodej Pary w ich wyjątkowym dniu.
Stosownego ubrania się i zachowania wymagają ogólne zasady określone przez Episkopat dla osób zawodowo filmujących i fotografujących w obiektach sakralnych.
Lokalne warunki
Warto zaznaczyć że dla poszczególnych diecezji mogą obowiązywać szczególne regulaminy, czy wymagania księdza proboszcza. Dla tego przed uroczystością należy razem: fotograf i kamerzysta, ustalić z księdzem możliwy zakres naszej pracy, np. w czasie podpisywania dokumentów, pokazać legitymację akredytacji do filmowania i fotografowania uroczystości liturgicznych, lub wcześniej uzyskać z diecezji pozwolenie lub dodatkowe zaświadczenie o ukończeniu kursu jeśli jest to lokalnie wymagane. Kwestię tą ustala Para Młoda przed podpisaniem umowy z filmowcem i fotografem, aby mieli oni czas na pozyskanie odpowiednich zezwoleń, oraz określenie dodatkowych kosztów usługi z tym związanych. Bywa że ksiądz ogranicza możliwość filmowania i fotografowania wyłącznie do aktu zaślubin. W tych przypadkach respektowanie wymogów księdza wymaga dla jakości merytorycznej filmu i fotografii indywidualnych ustaleń z Parą Młodą pozwalającą na ,,miękkie obejście,, obostrzeń przy zachowaniu ciągłości reportażu.
Reportaż z przygotowań i błogosławieństwa rodziców – Cisza na planie !
Akustyczne potwierdzenie ostrości BEEP w czasie błogosławieństwa rodziców powinno być przez fotografa wyłączone, a w miarę możliwości sprzętowych zastosowana cicha migawka . W czasie błogosławieństwa, gdy rodzice często pod wpływem emocji mówią cicho, dźwięki z aparatu mogą wpłynąć na czytelność ich wypowiedzi. Fotografia tego nie obejmuje – jest niema. Ale dla filmu ważne jest np. zamknięcie okna od zgiełku ulicy, przerwa w akompaniamencie zespołu, cisza wśród postronnych gości w domu Panny Młodej, wyłączenie wentylatora w upalny dzień – drobiazgi których nie słyszymy a słyszy to mikrofon. Pozwala to uchwycić całą unikalną sferę dźwiękową niezwykle istotną na filmie.
Ceremonia – zasady nakładane przez Komisję do Spraw Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego dotyczące fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgii
Rozporządzenie w pełnej treści – Link.
Fotografowi i kamerzyście nie wolno wchodzić na prezbiterium, oraz podchodzić zbyt blisko młodych w czasie przysięgi i zakładania obrączek. Rozporządzanie Episkopatu, oraz zasady wyłuszczone w wykładach dla fotografów i filmowców, nakładają obowiązek stosowania dłuższych ogniskowych aby nie zasłaniać rodzicom i gościom młodych w tej dostojnej chwil. Kościół nie zezwala na stosowanie lamp błyskowych.
Najważniejsze zapisy rozporządzenia Komisji Episkopatu Polski
do Spraw Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego
dotyczące fotografowania i filmowania
podczas celebracji liturgii
Fotograf lub operator winien zgłosić się odpowiednio wcześniej do proboszcza lub rektora oraz do prezbitera, który ma przewodniczyć celebracji, aby z nimi uzgodnić wszystkie szczegóły związane z miejscem i sposobem wykonywania swej czynności.
Wszyscy inni fotografowie i operatorzy nie mogą samowolnie użytkować swego sprzętu w czasie sprawowanej liturgii. Przed rozpoczęciem celebracji odpowiedzialny za kościół powinien poinformować zgromadzonych o tym, że w czasie liturgii fotografować lub filmować mogą jedynie osoby do tego upoważnione.
Osoby upoważnione do fotografowania lub filmowania podczas czynności liturgicznych winny być odpowiednio i godnie ubrane.
Fotograf czy operator kamery nie powinien zajmować miejsca w prezbiterium, a więc w strefie przeznaczonej dla kapłana i osób pełniących posługi przy ołtarzu i ambonie.
Wykluczone jest ustawianie w prezbiterium dodatkowych źródeł oświetlenia (reflektorów, halogenów itp.) skierowanych w stronę zgromadzenia czy też rażących wzrok osób bezpośrednio biorących udział w czynnościach sakramentalnych (dzieci przyjmujących Pierwszą Komunię Świętą, nowożeńców, usługujących). (…)
Podczas danej czynności może być dopuszczony do jej rejestrowania tylko jeden operator kamery filmowej lub video. Winien on zawsze zajmować w kościele stałe miejsce i ograniczać do minimum ruchy związane z obsługą sprzętu, tak by wykluczyć rozpraszanie uwagi uczestników. Wciąż ulepszany sprzęt fotograficzny pozwala na fotografowanie
z dalszych odległości – także więc fotograf może zająć swoje stanowisko w odpowiedniej odległości.
Różnica pomiędzy fotografowaniem a filmowaniem ślubu
Ważne jest aby fotograf pamiętał że film w przeciwieństwie do zdjęć, wymaga jest ciągłość i stabilności ujęć poszczególnych elementów przysięgi, jak też nie można dokonać w filmie retuszu. Co prawda współczesne możliwości edycji AI na to pozwalają, jednak nakład pracy nie mieści się w cenie filmu. Przechodzenie przed pracującą kamerą powoduje że dane ujęcie jest tracone do filmu, jest też zakłócony AF, czy śledzenie ostrości, jeśli jest tylko jeden operator. Jeśli fotograf zmienia kadr, miejsce z którego fotografuje musi się upewnić się że nie zasłoni operatorowi ważnego kadru, nawiązuje ze mną kontakt wzrokowy. Pozwoli to na wzajemne ustawienie się do bezkolizyjnego ujęcia.

Niezbędne jest wcześniejsze ustalenie pomiędzy filmowcem i fotografem planu pracy w czasie podejścia do ołtarza, przysięgi, wychodzenia z kościoła. Wzajemne zapoznanie się z warsztatem pracy, ze swoim portfolio, stosowanymi obiektywami, kadrami dla poszczególnych epizodów ceremonii, jak też w wolnej chwili z portfolio, pozwoli na realizacje perfekcyjnego profesjonalnego reportażu fotograficznego i filmowego.
Zawsze można obejść kamerę / aparat z tyłu, lub najlepiej stanąć obok siebie w ujęciach Must-Have, zamiast wchodzić sobie w kadr, lub fotografować i filmować siebie na wprost. Druga para oczu z tyłu głowy to podstawowa zasada współpracy, aby sobie nie zasłaniać.
Ważne
Ze swojego doświadczenia najczęstszą przyczyną wyłożenia filmu ślubnego jest posiadanie przez fotografa jedynie jednego aparatu z obiektywem ze stałą ogniskową i kadrowanie poprzez zbliżanie się lub oddalanie od Młodej Pary, np. w czasie przysięgi i zakładania obrączek, zbliżanie się na metr od dłoni młodych. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch aparatów z różnymi odpowiednio dobranymi ogniskowymi obiektywów.
Oto kilka przykładów złej pracy fotografa przy zdjęciach ślubnych:






zakończenie – zaproszenie do współpracy
Jeśli jako fotograf w czasie realizacji zdjęć uszanowałeś moje uwagi, jak też dostrzegłeś moją chęć współpracy nam perfekcyjnym materiałem dla Młodej Pary, to zapraszam Cię do współpracy przy następnych realizacjach ślubnych, studniówkowych, jubileuszowych jako polecany profesjonalista.
Pary Młode bardzo cenią sobie zgrany zespół fotograf – kamerzysta.