Strona Głównawspółpraca-fotograf-kamerzysta

 
Witaj, Naszym wspólnym celem jest realizacja dla Pary Młodej jak najpiękniejszej Pamiątki w postaci albumu z fotografiami i filmem z Dnia Ślubu.
 Fotograf i kamerzysta powinni pilnować się aby znajdować się nie na przeciw siebie w jednej osi, żeby nie filmować i fotografować siebie z Parą Młodą. Porozumienie wzrokowe, wzajemna obserwacja, oczy z tyłu głowy czy nie zasłaniam, to podstawa współpracy.
Staram się po wielu latach filmowania, coraz doskonalej przewidywać jakie kadry są dla fotografa najważniejsze, nie tracąc przy tym walorów realizowanego przez siebie filmu ślubnego.
   Wymagam od siebie i fotografa stosownego ubrania się na ślub. Nie niebieskie dziurawe jeansy, nie wyciągnięta koszula w kwiatki albo tiszert z napisem, kolorowe trampki. Ubranie stosowne do kościoła, na przykład jak zauważyłem u profesjonalistów czarne uznawane za najbardziej neutralne, może być biała koszula z muchą lub krawatem, dające oczywiście swobodę ruchu. Wtedy pojawienie się fotografa w kadrze kamery nie psuje ujęcia, a jest naturalnym elementem filmowego reportażu ślubnego. U fotografujących Pań, bardzo niewskazane są do kościoła obcisłe leginsy.
   Stosownego ubrania się i zachowania wymagają zasady określone przez kościół w rozporządzeniu dla osób zawodowo filmujących i fotografujących w obiektach sakralnych. 
   Akustyczne potwierdzenie ostrości, dźwięk migawki, celownik laserowy krzyżowy, w czasie błogosławieństwa rodziców i w czasie przysięgi w kościele najlepiej gdyby było wyłączone – jeśli umożliwia to aparat w trybie cichego fotografowania. W czasie przysięgi Kościół zabronił nam używanie dodatkowego oświetlenia błyskowego i ciągłego.
Ślub filmuję z trzech kamer, jedna jest ustawiona na wprost Pary Młodej składającej przysięgę, pomiędzy świadkami. 
   Fotografowi bezwzględnie nie wolno przechodzić przed kamerą stojącą na wprost  Nowożeńców w czasie przysięgi. Jest to najważniejsze ujęcie w całym filmie. Proszę też nie chodzić na prezbiterium w kadr bardzo blisko Młodych np. w czasie zakładania obrączek. Takie zachowanie fotografa popsuje Parze Młodej film. Poniżej przykłady:

Można spokojnie przejść za tą kamerą, nie wchodząc w kadr i nie zakłócając pracy autofokusa, i układu AE. Fotografie / fotografko, pamiętaj, że: film w przeciwieństwie do fotografii wymaga ciągłości akcji, ale też pokazuje Młodym to co dzieje się między Twoimi fotografiami.

 

   W czasie pierwszego tańca z kamerą na gimbalu  okrążam Młodych, zgodnie z ich obrotami w tańcu. Fotograf może poruszać się po tej samej stronie osi razem ze mną, gdyż razem chcemy uwiecznić Parę Młodą od przodu. Fotograf stojąc w miejscu może zostawić miejsce operatorowi kamery za sobą aby kamera przeszła za nim, lub nad nim.  Jeśli fotograf przyjmuje jedną stałą pozycję do fotografowania w czasie pierwszego tańca, spróbuje aby kamera mogła przejść przed fotografem po wykonaniu przez niego zdjęcia, gdy np. fotograf sprawdza zrobiony kadr, ułatwia mi to obserwacja błysków flesza. Pierwszy taniec filmują dodatkowe dwie kamery na statywach, do tzw. przebitek, dla tego proszę nie zasłaniać tych kamer przez dłuższy czas. Można oczywiście przed nimi przechodzić, są w manualnym trybie AF/AE, fotograf nie zakłóci ich pracy.

W porozumieniu z liderem zespołu lub DJem, proszę gości aby ustawił ich w literę U, tak aby zasłonili stoły, i zrobili przedpole do filmowania kamerami pomocniczymi ustawionymi przy scenie. Taki plan zdjęciowy z mojej praktyki jest najlepszy. Również fotograf dzięki temu zrobi lepsze zdjęcia, goście nie zasłaniają mu lamp.

Ślub i wesele to żywioł, każde jest inne, każda Para Młoda jest inna, nie da się wyreżyserować i ustalić wszystkiego w naszej współpracy. Dla tego nadal pracuje w trybie najpiękniejszego zawodu świata, pokazując szczęście Dwojga Ludzi, nie dla pieniędzy, czy sławy, i z pokorą przyjmę również uwagi dotyczące mojej pracy. Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia.